Apie turkį

Turkis (Turquoise) yra nepermatomas, mėlynai žalios spalvos mineralas. Natūralus turkis yra labai brangus akmuo, ir deja, labai trapus – turkio trapumas pagal Moso skalę yra 6, t.y. jo trapumumas yra praktiškai tolygus lango stiklo trapumui. Tik mažiau nei 3 procentai visame pasaulyje parduodamo turkio yra visiškai natūralus.
Nemaža dalis pasaulyje parduodamo brangaus turkio yra stabilizuotas turkis.

Tai turkis, kuris buvo prisotintas skaidria epoksidine derva – tai sutvirtina mineralą ir sustiprina jo spalvą. Stabilizuoto turkio spalva išlieka net ir ilgai jį dėvint, tuo tarpu visiškai natūralaus turkio spalva dėl dėvėjimo kinta, nes minkštas natūralus turkis sugeria kūno išskiriamas medžiagas. Toks stabilizuotas turkis yra gana brangus.
Pasaulyje taip pat parduodamas taip vadinamas “rekonstruotas” turkis. Tai žemos kokybės turkio milteliai, prisotinti dažyta epoksidine derva. Iš tokios masės padaromi įvairaus dydžio ir formų “turkio” karoliukai. Toks turkis yra pats pigiausias.
Rinkoje taip pat itin dažnos turkio imitacijos – geriausiu atveju tai gali būti dažytas houlitas, blogiausiu – tradicine turkio spalva nudažyta epoksidinė derva.