Apie koralus

Informaciją paruošė Aušrelė

 

Turbūt sunkiai surastume žmogų negirdėjusį koralo pavadinimo. Girdėti teko daug kam, bet konkrečiai apie koralus naudojamus papuošalams informacijos reikia gerokai paieškoti.
Koralai – tai jūrų gyvūnai, vadinami polipais. Koralai, naudojami papuošalams gaminti, dažniausia randami Viduržemio jūroje, arba Ramiajame vandenyne, prie Japonijos ir Taivano. Koralai plačiai taikomi papuošalų gamyboje dėl plačios spalvų gamos. Koralai būna raudonieji, rožiniai, baltieji, juodieji, mėlynieji ir aukso spalvos. Šis nuostabus organinės kilmės brangakmenis dažnai yra padirbinėjamas, kartais tai gali būti dažytas kaulas, stiklas, porcelianas ar plastikas, tačiau dažniausiai pakeičiama tik natūralaus koralo spalva. Kadangi sodrių spalvų koralų pasitaiko retai, jie yra itin vertinami. Didžioji dauguma koralų dažomi būtent tam, kad būtų išgauta kuo sodresnė spalva. Natūralus nedažytas koralas būna su dėmelėmis, akytas, kartais įskilęs. Tuo tarpu dažytas būna tolygiai vienodos spalvos. Kitų spalvų koralai keičiami skirtingai.
Baltas koralas yra balinamas. Juodas šviesinamas, siekiant padaryti jį auksiniu. Rožinis išmirkomas bespalviame vaške, siekiant jį sutvirtinti.
Dirbant su koralais reikia saugoti juos nuo įkaitimo, nes tokiu atveju gali pakisti koralo spalva ir koralas gali net suirti. Koralams taip pat kenkia nagų lako valiklis, chloras, amoniakas ir akoholis.
Taurusis koralas auga giliose jūrose. Jis yra labai vertinamas.
Žinomiausi taurieji koralai yra:
Sardegna koralas – populiarus dėl savo vidurinio raudonumo spalvos, jų spalva yra netolygi. Ryškiai raudona spalva rodo, jog koralas yra dažytas.
Momo koralas – jis gali būti nuo lengvai rožinės iki lašišos spalvos. Neretai būna išmargintas įvairių baltų plotelių.

Moro koralas - jis yra tamsesnės, jaučio kraujo raudonumo spalvos. Jis gaunamas iš jūrų, skalaujančių Italijos krantus. Šis koralas yra rečiausias ir brangiausias iš tauriųjų koralų. Jo retumą nulėmė aplinkos tarša ir didžiuliai žvejybos mastai.

Japonijos raudonasis koralas yra nuo lengvai oranžinės iki ryškiai raudonos spalvos su baltais ploteliais paviršiuje. Tačiau dėmės nei kiek nemenkina Japonijos koralų vertės.

Angelo odelės koralas – tai maloniai rožinės spalvos koralas su balkšvomis ar šviesiai raudonomis dėmelėmis. Šis įspūdingo grožio koralas dažnai naudojamas juvelyrikoje ir yra gerokai pigesnis nei Moro koralas.

 

Kitų rūšių koralai nėra tokie vertingi, kaip taurieji koralai, tačiau taip pat naudojami papuošalų gamyboje.
Juodasis koralas - šis koralas yra laikomas ankstyvojo irimo medžiaga.

Auksaspalvis koralas – tai koralas, kaip ir juodasis, sudarytas iš panašios į ragą medžiagos, vadinamos konciolinu. Randamas Havajų pakrančių vandenyse. Pasižymi būdinga tekstūra ir žvilgesiu, kintančiu nuo dervos iki lako skaidrumo.

Mėlynasis koralas - tai menkavertis koralas, laikoma, kad tai pirmojo irimo etapo medžiaga. Tačiau nepaisant to papuošaluose jis atrodo puikiai.

Lietuvoje populiariausia yra vadinamoji koralinė pintis. Ji dažnai būna prisitvirtinusi prie koralinių rifų, tačiau nėra įtraukta į nykstančių koralų rūšių sąrašą, todėl ją naudoti galima plačiai ir nereikia leidimų. Ši nebrangi medžiaga yra randama raudonos purpurinės ir geltonos spalvų, kartais pasitaiko mėlynos spalvos koralinių pinčių.
Koralinė pintis yra porėta, tačiau 95% visų pinčių yra užpildoma. Tai yra, jei matote lygų paviršių, tai reiškia, kad koralinė pintis buvo užpildyta dervomis arba polimerais. Taip pat gali būti, kad nedidelės ir dažytos koralinės pintys sumaišomos su epoksidais ir supresavus iš jų formuojami norimos formos karoliukai.

Bambukinis koralas - nebrangus koralas, kurio pavadinimas nusako jo formą. Jis auga šakelėmis, kuriose yra į sąnarius panašūs ruožai, sudaryti iš gorgonin baltymų. Gali būti kreminės baltos spalvos su juodais arba baltais intarpais. Šiam koralui išnykimas negresia, todėl dažnai jį formuoja kaip karolius ir nudažo rožine arba raudona spalva. Kartais parduodama ir dažytomis šakelėmis.

Koralo fosilijos - kaip ir daugelis organinių medžiagų, koralai akmenėja, iš to atsiranda koralų fosilijos. Iškastinis koralas gali būti nuo baltos ir rožinės, iki auksinės ar geltonos spalvų.

Be čia jau aprašytų yra dar gausybė spalvų koralų. Tačiau čia pateikti žinomiausi.

 

Literatūra (J.Crowe „Brangakmenių žinynas“ ). Ir kt.


Aušrelės darbelių galite pažiūrėti čia:

http://s215.photobucket.com/albums/cc178/aazafata/Nauji%20darbai
arba
http://ausrosdarbeliai.net84.net