Akmenys. Natūralūs, sintetiniai, imitacija. Koks skirtumas?

Perkant brangiuosius ir pusbrangius akmenis iškyla daugybė klausimų. Ar kaina yra teisinga? Ką galima pasakyti apie akmens kokybę? Kokios geriausios to akmens savybės?

Žinios apie akmenų susidarymą (sukūrimą) gali ženkliai palengvinti apsipirkimą.

Juvelyrikos pramonėje išskiriamos trys pagrindinės akmenų grupės: natūralūs, sintetiniai ir imitacija.

Turėti savo gemologistą gali tikrai ne kiekvienas, todėl tikimės, kad ši informacija apsiperkant Jums bus naudinga.

Natūralūs brangieji ir pusbrangiai akmenys kilę iš gryniausio šaltinio – gamtos. Jie susidaro per labai ilgą laiką natūraliai, be žmogaus pagalbos. Šie akmenys randami giliai žemėje, palei upių vagas, kalnuose. Nors ir labai skirtingi, jie turi du bendrus dalykus: daug laiko ir Motinos Gamtos pagalbą. Prieš parduodant akmenims suteikiama tam tikra forma, jie nušlifuojami arba nupoliruojami. Tačiau jie nesustiprinami ir nepakeičiami kitais būdais.

Sintetiniai akmenys turi visas vaizdines, fizines ir chemines savo natūralių „kolegų“ savybes, bet jie sukurti laboratorijose. Mokslininkai, kurdami sintetinius akmenis naudoja tuos pačius elementus, sudaro tokias pat sąlygas, kokiomis susidaro natūralūs akmenys. Tačiau tai atliekama per gerokai trumpesnį laiką.

Naudojant šiuolaikines technologijas ir įrangą, sintetiniai brangieji ir pusbrangiai akmenys atrodo identiški natūraliems. Jei akmenims suteikta tokia pat forma, jie poliruoti, iš pirmo žvilgsnio sunku (beveik neįmanoma) atskirti sintetinį akmenį nuo natūralaus. Natūralūs akmenys yra susidarę gamtoje, todėl paprastai turi nedidelių trūkumų: įtrūkimų, priemaišų ir nėra tobuli bei gryni. Sintetiniai akmenys atrodo nepriekaištingai, yra gryni ir gražūs. Teigti, kad šie akmenys yra „netikri“ būtų per griežta. Kadangi akmenys panašiai atrodo ir yra tokios pat cheminės sudėties, teisingiau būtų nurodyti skirtumus tarp natūralaus ir sintetinio, o ne „tikro“ ir „padirbto“.

Imitacija. Šie brangieji ir pusbrangiai akmenys (kopijos) gaminami iš stiklo, plastiko, keramikos ir kitų medžiagų. Nors jie ir neturi tokių pat cheminių bei fizinių savybių kaip natūralūs, dažnai iš pirmo žvilgsnio juos būna sunku atskirti nuo natūralių.

Viena iš labiausiai žinomų imitacijų – kubinis cirkonis. Juvelyrinėje pramonėje jis, kaip deimanto pakaitalas, naudojamas jau tris dešimtmečius.

Kadangi natūralūs akmenys gaunami iš ribotų resursų, jų pirkimas gali gerokai patuštinti piniginę. Sintetiniai akmenys paprastai pigesni, nors ne visada labai pigūs dėl atitinkamo gamybos proceso. Akmenų imitacijos paprastai būna labiausiai prieinamos ir, kartu su sintetiniais akmenimis, gali būti puiki alternatyva natūraliems. Žinoma, jeigu tai kokybiška imitacija.